جستجو

تبلیغات


  تبلیغات شما در اینجا

lمطلبی در مورد خدا

  استیون هاوکینز دانشمند معروف و معلول انگلیسی برای جندمین بار وجود خدا را تکذیب کرد. 

  تفسیر : 

  هرچند معلولیت هاوکینز مانع رشد و خلاقیت او نشده است و به نوعی شخص هاوکینز خود نشانه ای از وجود خداوند است . اظهار نظر وی بسیار جالب است . 

  در باب نظر وی باید گفت : اشکال او اینجاست که برای کشف هر موضوعی بدنبال یک قوانین فیزیکی و یا یک فرمول کشف شده است . ولی آنان که وجود خدا آرامشان می کند بدانند ، اصولا وجود خدا با قوانین و کشفیات بشری موجود قابل اثبات نیست و کشف تمام هستی و علوم موجود نیز هیچ کمکی برای اثبات خدا نمی کند . چرا که  اصولا وجود خدا با ارقام ثابت نمی شود و حتی دیندارانی که خواسته اند اثبات وجود خدا را با علم موجود به اثبات برسانند نیز دچار گمراهی هستند . 

  اصولا علم قادر به درک خداوند نیست و هیچ دانشمندی نمی تواند سند برای اثبات خدا و یا رد آن بیاورد. یعنی همانگونه که ظرفیت وجود فهم انسان محدود است که به طور حتم نقطه پایانی دارد . وجود خداوند از این فهم و کمال بیرون و جدای از تمام فهم هاست . در ساده ترین مثال می شود گفت ؛هیچ گاه انسان  وجود خود را برای سوسک اشپزخانه به اثبات نمی رساند و سوسک آشپزخانه نیز آنقدر دقیق نیست که بخواهد از تمام توان انسان سر در بیاورد . به همین مثال ساده در حدی بسیار بالاتر و بسیار پیچیده تر وجود خداوند اثبات آن دشوار و یا رد آن بس دشوار تر است . بطور خلاصه و خارج از هرگونه تعصب عرض می کنم . خداوند نیازی ندارد که شما وجودش را قبول یا رد کنید . اما ضمیر وجودی شما نیازمند وجود اوست و در خلأ ترین حالت بی خدایی درون انسان او را دنبال می کند . حال فهم انسان هرچه قدر بیشتر باشد می خواهد بهتر آن را بشناسد و فهم و کمال هاوکینز نیز به مثال های ساده انگارانه کلیسا از وجود خدا راضی نمی شود و بدنبال حقیقتی درخشان تر و گویاتر است . اما باید قبول کنیم با مثال های ساده لوحانی که مدعی خداپرستی و دیانت هستند و در دفاع از وجود خدا با تعصب و یا با غداره و ایجاد وحشت عمل می کنند، خردمندان زیادی ناگزیر به خداگریزی و رد وجود خدایند. 


  این مطلب تا کنون 33 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 6 دي 1392
  منبع
  برچسب ها : وجود ,اثبات ,انسان ,خداوند ,هاوکینز ,مثال ,وجود خداوند ,برای اثبات ,
  lمطلبی در مورد خدا

تبلیغات


  Ads

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 10 ارديبهشت 1396

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر